Myös

Erittäin varhaiset perunat "Viljelijä": lajikkeen kuvaus, valokuva, yksityiskohtaiset ominaisuudet

Erittäin varhaiset perunat



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Farmer-perunalajike kuuluu varhaisiin, tuottaviin ja vaatimattomiin lajikkeisiin. Sitä suositellaan kasvatettavaksi useimmissa ilmastovyöhykkeissä, sen mukulat kasvavat kauniiksi, tasaisiksi ja riittävän suuriksi. Kuluttajat huomaavat niiden erinomaisen maun ja mahdollisuus pitkäaikaiseen varastointiin.

Tästä artikkelista löydät yksityiskohtaisen kuvauksen Farmer-lajikkeesta ja sen ominaisuuksista. Ja tutustu myös kasvun erityispiirteisiin ja katso, miltä se näyttää kuvassa.

Juuren kuvaus

Lajikkeen nimiViljelijä
Yleiset luonteenpiirteethyvin varhain, vastustaa rappeutumista
Kypsymisaika40-60 päivää
Tärkkelyspitoisuus9-12%
Kaupan pidettävien mukuloiden massa90-110 gr
Mukuloiden määrä pensaassa10-15
Saanto200-230 c / ha
Kuluttajan ominaisuudethyvä maku, ei ylikypsää, soveltuu paistamiseen ja laihdutusruokiin
Laadun säilyttäminen95%
Kuori värikeltainen
Massan värivaaleankeltainen
Ensisijaiset kasvualueetleuto, mannermainen, jyrkästi mannerilmasto
Sairauksien vastustuskykyvastustuskykyinen perunaravulle, kultaiselle kystamatolle, viruksille, myöhäisrokolle; käsittely Coloradon perunakuoriaisesta vaaditaan
Kasvavat ominaisuudetvoidaan kasvattaa siemenistä, tykkää lisä kastelusta ja ruokinnasta

Tyypillinen

Farmer-perunalla on lajikkeelle seuraavat ominaisuudet: se kuuluu erittäin varhaiseen ruokaan, kasvukausi on 50-60 päivää. Suotuisissa ilmasto-olosuhteissa kypsyminen on vielä aikaisempaa, suuret kypsät mukulat voidaan korjata 40 päivää istutuksen jälkeen.

Tuottavuus on korkea, yli 200 sentneriä valittuja perunoita saadaan 1 hehtaarilta. Mukulat ovat hyvin varastoituja, mikä tekee niistä sopivia myyntiin tai kuljetukseen.

Lajike on vastustuskykyinen rappeutumiselle, mukulat seuraavia istutuksia varten voidaan korjata itsenäisesti. Päivitystä ei tarvita 5-6 vuotta. Haluttaessa perunat voidaan levittää siemenillä, ensimmäisenä vuonna sato on pieni, mutta sitten se saavuttaa kunnollisen tason.

Pensas on keskikokoinen, pystyssä, välityyppinen, oksat eivät leviä. Vihreän massan muodostuminen on keskimääräistä. Lehdet ovat kirkkaan vihreitä, keskikokoisia, hieman aaltoilevilla reunoilla ja selvästi jäljitettävillä suonilla. Corolla on kompakti, kerätty suurista valkoisista kukista. Marjat eivät ole käytännössä sidottuja. Pensas pitää mehukkaita vihreitä ja kukkia pitkään. Juurijärjestelmä on voimakas, jokaisen pensaan alle muodostuu 10-15 isoa perunaa. Pienien esineiden määrä on vähäinen.

Perunan hoito on yksinkertaista. Istutettavaksi valitaan suuret mukulat, itämisen jälkeen ne voidaan leikata segmentteihin, mikä säästää siemeniä. Lajike suosii kevyttä hedelmällistä maaperää, joka perustuu mustaan ​​maaperään tai hiekkaan, toistuvaan märeytykseen ja kohtuulliseen kasteluun. Mineraali- tai orgaaninen lannoitus voi lisätä satoa.

Lajike on suojattu yökerhon monista vaarallisista sairauksista. Perunasyöpä, kultainen kystamato, virukset ja sienet eivät käytännössä vaikuta siihen. Varhainen kypsyminen suojaa istutuksia myöhäisräjähdyksiltä.

"Viljelijä" - erittäin maukkaita perunoitasopii erilaisten ruokien valmistamiseen. Alhainen tärkkelyspitoisuus ei anna mukuloiden kiehua, eivätkä ne tummuu leikattaessa.

Perunat voidaan keittää, paistaa, paistaa tai täyttää. Mukuloiden kaloripitoisuus on kohtalainen, mikä mahdollistaa lajikkeen suosittelemisen ruokavalioon. On mahdollista valmistaa myyntiin puolivalmiita tuotteita: jäädytetyt viipaleet perunoita, keittokastikkeet, jäädytetyt kasviseokset (yhdessä porkkanan, punajuuren, kaalin, sipulin ja paprikan kanssa).

Taulukosta näet, mikä on muiden erittäin varhaisten perunalajikkeiden saanto:

Lajikkeen nimiSaanto
ViljelijäYli 200 sentneriä saadaan 1 hehtaarilta.
JuvelYhdestä hehtaarista voidaan korjata yli 700 sentneriä
Meteori200-400 sentneriä hehtaarilta alueesta ja ilmastosta riippuen.
Neljäkymmentä päivääYhdestä hehtaarista voit kerätä 200-300 sentneriä.
MinervaKorjattu 1 hehtaarilta 200-450 sentneriä.
KaratopVoit kerätä 200-500 sentneriä hehtaarilta.
VenetaKeskimääräinen luku on 300 sentneriä hehtaarilta.
Zhukovsky aikaisinKeskimäärin 400 sentneriä hehtaarilta.
Riviera280-450 sentneriä hehtaarilta.
Kiranda110-320 sentneriä hehtaarilta.

Jalostushistoria

"Farmer" -perunalajike kuuluu kansallisen valinnan hybridiin. Ei sisälly Venäjän federaation valtion rekisteriin. Sitä kasvatetaan alueilla, joilla on leuto, mannermainen, jyrkästi mannermainen ilmasto. Lämpimillä alueilla sato on huomattavasti suurempi.

Sopii viljelyyn maatiloilla tai yksityisissä puutarhoissa. Suuret, tasaiset mukulat ovat ihanteellisia myyntiin, teolliseen käsittelyyn tai kotiruokaan.

Hyödyt ja haitat

Lajikkeen pääpiirteitä ovat:

  • mukuloiden korkea maku;
  • varhainen kypsyminen;
  • hyvä tuotto;
  • mahdollisuus pitkäaikaiseen varastointiin;
  • vastustuskyky suurille sairauksille.

Lajikkeella ei ole käytännössä mitään haittoja. Ominaisuutta voidaan pitää maaperän ravinnoksi ja kohtuulliseksi kosteudeksi.

Alla olevassa taulukossa voit verrata Farmer-lajikkeen ominaisuuksia muihin erittäin varhaisiin lajikkeisiin mukuloiden myyntikelpoisen painon ja säilyvyyden suhteen:

Lajikkeen nimiMyytävien mukuloiden paino (grammoina)Laadun säilyttäminen
Viljelijä90-11095%
Meteori100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Zhukovsky aikaisin100-12092-96%
Riviera100-18094%

Kasvavat ominaisuudet

Tämän lajikkeen maataloustekniikka ei ole jotain erikoista. Kuten muutkin varhaiset lajikkeet, viljelijäperuna voidaan lisätä siemenillä. Ne liotetaan kasvunedistäjään, jätetään nokittamaan ja istutetaan sitten astioihin tai suoraan maahan. Taimi on parempi vaihtoehto, se lyhentää kasvukautta. Ensimmäisenä vuonna sato on pieni, mutta tämä kasvatusmenetelmä mahdollistaa materiaalin keräämisen seuraavia istutuksia varten.

Voit istuttaa mukuloita, kun maaperä lämpenee 10 asteeseen. Maaperä lannoitetaan turpeen ja humuksen seoksella mahdollisesti lisäämällä puutuhkaa. Pensat istutetaan 20-25 cm: n etäisyydelle rivivälistä noin 60 cm. Oikea kastelu on erittäin tärkeää mukuloiden muodostuessa. Optimaalisen maaperän kosteuden varmistamiseksi voit asentaa tippukastelujärjestelmän.

Istutuskauden aikana heitä ruokitaan 1-2 kertaa monimutkaisella lannoitteella, joka perustuu kaliumiin tai magnesiumiin. Lehtisidos on myös hyödyllinen, esimerkiksi ruiskutus superfosfaatin vesiliuoksella. Niille, jotka haluavat orgaanista ainetta, voit käyttää laimennettua mullein- tai siipikarjan ulosteita. Lue lannoitteiden levitystapa täältä.

Usein tapahtuva murskaus, jossa muodostuu korkeita harjanteita ja rikkakasvien torjunta, on erittäin tärkeää. Maaperän mulsaaminen ruoholla tai oljella auttaa pääsemään niistä eroon.

Varhaisesta kypsymisestä huolimatta lajikkeen säilyvyys on hyvä (yli 90%)... Perunoita voidaan varastoida useita kuukausia menettämättä niiden myyntikelpoisuutta. On tärkeää säilyttää optimaaliset olosuhteet pitäen lämpötila noin 2 astetta. Lisääntyminen johtaa itävyyteen, juurikasvien maku heikkenee. Perunan varastotilat tulisi tuulettaa säännöllisesti. Lue lisää perunoiden varastoinnin ehdoista ja paikoista verkkosivustomme erillisistä artikkeleista.

Sairaudet ja tuholaiset

Lajike on vastustuskykyinen yökerhon tärkeimmille sairauksille: perunaravut, kultainen kystamatoeläin, erilaiset virukset. Holkit ja mukulat pelastetaan myöhäisräjähdyksiltä varhaisella kypsymisellä.

Kun ensimmäiset fytoftoran oireet löytyvät, on suositeltavaa kaivaa perunat. Sairauksien ehkäisemiseksi on välttämätöntä istuttaa maaperä sienitautien torjuntaan, mukulat pukeutua sekä pätevä viljelykierto.

2-3 vuoden välein perunat istutetaan uuteen paikkaan.... Alueet, joilla niittyjen ruohoa, kaalia ja palkokasveja kasvatettiin, ovat edullisia.

Eteläisillä alueilla perunat kärsivät Coloradon kovakuoriaisista, kirvoista, cikadoista. Heitä houkuttelevat rehevät yläosat, jotka säilyttävät tuoreutensa pitkään. Rikkominen ja ruiskuttaminen hyönteismyrkkyillä auttavat suojaamaan istutusta.

Valokuva

Visuaaliseen tutustumiseen "Farmer" -perunaan, jonka kuvaus ja lajikkeen ominaisuudet, jotka olet lukenut yllä, tarjoamme sinulle valikoiman valokuvia:

"Viljelijä" - onnistunut varhainen lajike, joka sopii kaikille alueille. Tuotto on kunnollinen, perunat ovat suuria, erittäin maukkaita, kauniita. Mukulat voidaan kasvattaa myyntiin, mutta useammin ne istutetaan henkilökohtaiseen kulutukseen.

Suosittelemme myös, että tutustut perunalajikkeisiin, joiden kypsymisaika on erilainen:

Puolivälissä myöhäänKeskitasoinen aikaisinKeski kausi
VektoriPiparkakku-ukkoJättiläinen
MozartTarinaToscana
SifraIlyinskyYanka
DelfiiniLugovskoyVioletti usva
NosturiJoulupukkiAvaruus
RognedaIvan da ShuraDesiree
LasunokColomboSantana
AuroraManifestiTaifuuni
ScarbUudistajaAlvara
VelhokruunuTuulta


Katso video: Uudet perunat Michelin tähti ravintola Olo, Helsinki (Elokuu 2022).