Myös

Uusin peruna "Grenada": lajikkeen kuvaus, valokuvat ja kasvatusohjeet

Uusin peruna


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Venäjän federaatiossa Grenada-peruna on harvinainen harvinainen lajike. Hänellä on immuniteetti erilaisia ​​sairauksia vastaan. Reagoi hyvin pukeutumiseen. Sillä on erinomaiset suuret hedelmät. Sopii erilaisten ruokien valmistamiseen.

Tässä artikkelissa tarkastellaan Grenada-perunalajikkeen pääominaisuuksia ja annamme suosituksia kasvattamiseksi.

Alkuperä ja jakelu

Grenada-perunat ovat viimeisimpiä uusimpia lajikkeita. Viljelty Euroopan unionissa. Saksalaiset kasvattajat kasvattivat sen vuonna 2015.

Tällä hetkellä alalajia tutkitaan ja valtio sertifioi. Venäjän federaatiossa lajike rekisteröidään vuoden 2017 toisella vuosikymmenellä. Leviäminen koko maassa on hyvin vähäistä.

Suurin osa istutuksista on Saksassa, Itävallassa, Hollannissa, Ranskassa ja Italiassa. Lajike kestää huonoa säätä. Voi kestää pitkään jatkunutta kuivuutta, sateita, rakeita... Suositellaan kasvamiseen ulkona.

Perunat "Grenada": lajikkeen kuvaus

Lajikkeen nimiGrenada
Yleiset luonteenpiirteetyksi saksalaisen jalostuksen uusimmista supertuottoisimmista lajikkeista
Kypsymisaika95-100 päivää
Tärkkelyspitoisuus10-17%
Kaupan pidettävien mukuloiden massa100-150 gr
Mukuloiden määrä pensaassa10-14
Saanto176-335 c / ha
Kuluttajan ominaisuudeterinomainen maku, mureneva, sopii keittojen, perunamuusin, vuoka-annosten valmistukseen
Laadun säilyttäminen93%
Kuori värikeltainen
Massan väribeige
Ensisijaiset kasvualueetminkä tahansa
Sairauksien vastustuskykyvastustuskykyisiä joillekin sairauksille
Kasvavat ominaisuudetsuositellaan kasvattamiseen ulkona
Aloittajakasvatettu Saksassa

Holkit keskikorkealla, 40-60 cm, mutta pensaiden koosta ilmasto-olosuhteet, pukeutuminen ja maaperän tyyppi vaikuttavat... Köyhässä maaperässä kasvin korkeus ei ylitä 35 cm.

Runko on pystyssä, ja siinä on paljon varret. Varret ovat pitkänomaisia, lehtivihreitä. Lehdet ovat pitkänomaisia, kiiltäviä, smaragdeja. Levyjen reuna on hieman hammastettu. Corollat ​​ovat pieniä, haalistuneella antosyaniinisävyllä. Kukinnat koostuvat 4-6 kukasta.

Yksi pensas muodostuu 10-14 mukulaa... Lajikkeella on pitkänomaiset suuret kirkkaan keltaisen sävyn hedelmät. Silmät ovat pieniä, tasaisin välein. Massalla on beige-keltainen väri. Tärkkelyspitoisuus vaihtelee välillä 10-17%.

Valokuva

Ominaisuudet

Lajikkeella on erityinen maku. "Grenada" -perunan tärkeä ominaisuus on, että sen maun arvioidaan olevan 4,8 pistettä viidestä... Lajike soveltuu erilaisten ruokien valmistamiseen. Perunoita voidaan keittää, paistaa, paistaa, höyryttää ja mikroaaltouuttaa.

Lajiketta käytetään aktiivisesti huippuluokan ravintoloissa. Sopii paistinpannujen, piirakoiden, salaattien, ensimmäisen ja toisen ruokalajin ruoanlaittoon. Lämpökäsittelyn jälkeen mukuloiden rakenne pysyy yhtenäisenä.

Raakoja perunoita voidaan käyttää mehustamiseen. Se sisältää suuren määrän vitamiineja ja mineraaleja, joita ihmiskeho tarvitsee. Alalajia suositellaan käytettäväksi ruokavaliona ja vauvanruokana.

"Grenada" on puolivälissä myöhäinen lajike. Ensimmäisistä versoista tekniseen kypsyyteen kuluu 95-100 päivää. Kylmillä alueilla sadonkorjuu voidaan suorittaa vain 110 päivän ajan. Sadonkorjuu alkaa elokuun lopulla - syyskuun alussa. Perunasato on korkea. Hehtaarilta saa jopa 700 sentneriä. Kaupalliset ominaisuudet ovat erittäin korkeat.

Vertailun vuoksi alla olevassa taulukossa esitetään muiden perunanlajikkeiden satoindikaattorit, joilla on eri kypsymisaika:

Lajikkeen nimiSaanto
Grenadajopa 700 c / ha
Rocco350-600 c / ha
Nikulinsky170-410 c / ha
Punainen rouva160-340 c / ha
Uladar350-700 c / ha
Queen Anne100-500 c / ha
Elmundo245-510 c / ha
Asterix130-270 c / ha
Slaavi180-330 c / ha
Picasso200-500 c / ha

Lajike soveltuu pitkän matkan kuljetuksiin. Omistaa erinomaisen säilyvyyden. Viileissä kasvisliikkeissä kestää 6-7 kuukautta.

Pitkäaikainen varastointi ei menetä makua. Mekaanisten vaurioiden, huonon kuljetuksen tai kypsennyksen sattuessa perunat eivät muuta väriä.

Ennen kuin mukulat asetetaan varastoitaviksi viileisiin kasvisliikkeisiin, kokeneet puutarhurit suosittelevat ripottelemalla niitä Maximilla, 0,2 ml lääkettä laimennetaan 1 litraan vettä.

Tämän menettelyn ansiosta säilyvyysaika kasvaa. Ruiskutuksen jälkeen mukulat pysyvät ehjinä jopa 6-7 kuukautta. Kuolleisuus talvehtimisen jälkeen on alle 3%.

Seuraavassa taulukossa esitimme vertailua varten tietoja muiden perunalajikkeiden ominaisuuksista, kuten myyntikelpoisen mukulan painosta ja säilyvyydestä:

Lajikkeen nimiMyytävien mukuloiden paino (grammoina)Laadun säilyttäminen
Grenada100-15093%
Uudistaja100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Sitruuna75-15090%

Kasvavat ominaisuudet

Lajike on tarkoitettu istutettavaksi avoimeen maaperään. Kylmillä alueilla alalaji voidaan istuttaa kaiken tyyppisiin kasvihuoneisiin. Kylvö tapahtuu toukokuun alussa. Suositeltu laskeutumismalli: 35x70 cm. Hehtaarille saa sijoittaa enintään 47 000 pensaata. Kylvösyvyys ei saa ylittää 8-10 cm.

Istutusmateriaali tulisi sijoittaa monivuotisten ruohojen, palkokasvien ja jyvien jälkeen. Valitun sijainnin pitäisi hyvin valaistu.

Perunoiden istuttaminen pohjaveden läheisyyteen ei ole sallittua... Muuten juurijärjestelmä ei voi kehittyä aktiivisesti, ja hedelmät alkavat mädäntyä. Lajike reagoi hyvin pukeutumiseen. Voidaan käyttää mineraali-, typpi- tai kaliumlannoitteet... Oikein käytettynä tuotot kasvavat.

Kastelu tapahtuu 1-2 kertaa viikossa.Kuumalla säällä kastelua ei tarvitse lisätä, koska "Grenada" kuuluu kuivuutta kestäviin lajikkeisiin. Holkit tulisi kastella vedellä huoneenlämmössä.

Hillingiä pidetään toisena tärkeänä vaiheena. Kasvukauden aikana mäkiminen tapahtuu vähintään kaksi kertaa. Ensimmäinen suoritetaan pensaiden kasvulla 15-17 cm, toinen - ennen kukintaa.

Rivien väliin otettu maaperä tulee haravoida kasvin pohjaan. Tämä toimenpide estää holkit hajoamasta ja suojaa niitä huonolta säältä. Hillin ansiosta ilmestyy suuria määriä maanalaisia ​​varret. Voit suorittaa toimenpiteen sekä manuaalisesti että traktorilla. Silppuaminen on hyvä idea rikkakasvien torjumiseksi.

Sairaudet ja tuholaiset

Tämä lajike on erittäin lupaava viljelijöille. Se on vastustuskykyinen useille sairauksille. On kuitenkin tartuntoja, joille hän on altis. siksi on välttämätöntä suorittaa kaksi käsittelyä ennen itämistä ja 2-3 rivien välistä hoitoa versojen jälkeen.

Pakollinen toimenpide on 1-2 kemiallista ruiskutusta Alternarian ja Fusariumin kuihtumista vastaan. Ennaltaehkäisevänä toimenpiteenä on suositeltavaa käyttää biologisia aineita "Integral", "Fitosporin", "Agat-25", "Baktofit", "Planriz".

Tuholaisten kohdalla perunanistutuksia uhkaavat yleensä Coloradon kovakuoriaiset ja niiden toukat, perunamohjat, karhut ja lanka. Niiden torjumiseksi käytetään erilaisia ​​menetelmiä, joista voit lukea sivustomme artikkeleista:

  1. Kuinka päästä eroon metallilangasta puutarhassasi.
  2. Mitä tehdä perunamyrkyn ehkäisemiseksi ja torjumiseksi: osa 1 ja osa 2.
  3. Taistelemme karhua kansanmenetelmien ja teollisten valmisteiden avulla.
  4. Pääset eroon Coloradon perunakuoriaisesta kansanlääkkeiden ja kemian avulla:
    • Aktara.
    • Prestige.
    • Corado.
    • Valtionhoitaja.

Grenada-perunalajike on korkeatuottoinen lajike... Sillä on erinomainen esitys ja säilyvyys. Voidaan kuljettaa pitkiä matkoja. Sitä käytetään aktiivisesti eliittiravintoloissa. Resistentti joillekin sairauksille. Viljelty Euroopan unionissa.

Miltä Grenada-perunat näyttävät:

Lisätietoja videoiden suojaamisesta pelloilta taudeilta ja tuholaisilta:

Kaikki tietävät, että perunanviljelyyn on monia mielenkiintoisia tapoja. Olemme valmistaneet sinulle paljon hyödyllistä tietoa tästä aiheesta. Lue kaikki nykyaikaisesta hollantilaisesta tekniikasta, varhaislajikkeiden kasvattamisesta, hyvän sadon saamisesta ilman kitkemistä ja mätänemistä. Ja myös tällaisista menetelmistä: oljen alla, pusseissa, tynnyreissä, laatikoissa, siemenistä.

Esitämme myös teille muita perunalajikkeita, joilla on erilainen kypsymisaika:

Myöhäinen kypsyminenKeskitasoinen aikaisinPuolivälissä myöhään
PicassoMusta prinssiSininen
Ivan da MaryaNevskyLorch
RoccoTumma nainenRyabinushka
SlaaviAvoimien tilojen herraNevsky
KiiviRamosRohkeutta
KardinaaliTaisiyaKauneus
AsterixBastRouva
NikulinskyCapriceVektori
DelfiiniSvitanok KiovaEmäntä
SifraHyytelöRamona



Kommentit:

  1. Mezibei

    Et ole oikeassa.

  2. Darvin

    In my opinion, this is relevant, I will take part in the discussion. Yhdessä voimme tulla oikeaan vastaukseen. Olen varma.

  3. Goltirr

    Mielestäni hän on väärässä. Olen varma. Pystyn todistamaan sen. Kirjoita minulle PM: ssä, se puhuu sinulle.

  4. Ryder

    Is this your standard WP template or did you order it somewhere? If it's non-standard, can you tell me where to draw something cute?



Kirjoittaa viestin